fbpx

Bayram Namazı Nedir?

Bayram namazı, bayram sabahı kılınan iki rekât namazdır. Bu namazın her iki rekâtindeki alınan üçer adet ilave tekbirlere “zevâid tekbirleri” denir. Vacip olan bu tekbirler, birinci rekâtte, kırâatten önce, ikinci rekâtte, kırâatten sonra alınır.

osmanlıda bayram namazı

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram namazı şöyle kılınır: “Niyet ettim Allah rızası için bayram namazını kılmaya, uydum imama” diye kalben niyet edip “Allâhü Ekber” diyerek, imam ile beraber iftitâh tekbiri alınır. Sonra eller bağlanır ve “Sübhâneke”den sonra imam sesli, cemaat sessiz “Allâhü Ekber” diyerek ellerini kulaklarına kaldırır ve yanlara salar; yine elleri kaldırarak ikinci tekbiri alır ve ellerini yanlara salar; üçüncü tekbir alınınca eller bağlanır. İmam açıktan Fâtiha-i şerîfe ve zammı sûre (bir sûre veya en az üç âyet) okur, cemaat dinler. Rükû ve secdeden sonra ikinci rekâte kalkılır.

İkinci rekâtte imam, önce Fâtiha-i şerîfe, sonra zammı sûre (bir sûre veya en az üç âyet) okur. Sonra üç defa tekbir alınır ve eller her tekbirden sonra yanlara salınır, dördüncü tekbir ile rükûya gidilir ve namaz tamamlanır.

Hutbe, cuma namazında, namazdan evvel, bayram namazlarında ise namazı müteâkip okunur. Hutbeye tekbir ile başlanır, cemaat de bu tekbirlere hafif sesle iştirâk eder.

Bayram Gecelerini İhyâ

Bayram gecelerinde mümkünse Hatm-i Enbiyâ, Hatm-i İstiğfâr yapılır ve Tesbîh Namazı kılınır.
(Hatm-i İstiğfâr, 1001 defa “Estağfirullâhe’l-Azîm ve etûbü ileyk” okumaktır.) (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)